Sveriges Rikes Lag

18.12.2021

V listopadu se stala jedna nádherná věc. Povedlo se mi sehnat tuhle obří bichli všech švédských zákonů. Jmenuje se Sveriges Rikes Lag a je to srdeční záležitost. Jsou v ní totiž fakt všechny švédský zákony, nic takovýho v Česku nemáme. Poprvé vyšla v roce 1734, a od té doby to takhle funguje. Jedná se o poznávací znamení a symbol švédských studentů práv. V Česku máme ÚZetka (Úplné znění), ale to je vždycky jen malá knížečka s jedním zákonem -  jejich výhoda je, že je možný si je donést běžně na seminář, ale zase se nevyjímají tak hezky v knihovně.

Momentálně studuji Introduction to Swedish Law. Každá přednáška je o jiném oboru práva, takže zůstáváme spíš u základů a na povrchu, ale dává to fajn přehled celýho právního systému. Když nic jinýho, tak se tím člověk hezky naučí anglicky. Semináře pak rozvíjí některé témata víc prakticky, řešíme případy a musíme aplikovat švédské právo. Já tak decentně kombinuju švédštinu a angličtinu a postupně do celého systému pronikám.

Taky jsem psal seminárku. Jako téma jsem si vybral Misstroendeförklaring - vyhlášení nedůvěry vládě. Srovnával jsem Ústavu i praxi Švédska, Česka a Německa. Pokochat se můžete zde.


Fail - personnummer. Utan det här numret funkar nästan ingenting. Och jag kan inte få det. Man måste stanna (officiellt) i 12 månader, och jag har intyg från skola som säger bara 10. Att jag bodde i Sverige förut hjälper inte, att jag kan svenska hjälper inte, att jag jobbar hjälper inte, att jag tänker komma till Sverige i framtiden hjälper inte, och att jag känner mig som en del av det svenska samhället mycket mer än några andra internationella studenter hjälper inte. 12 månader är 12 månader. Hejdå, du blir aldrig Skandinaver.

Miláček
Miláček

1809. Tento rok se odehrála asi největší katastrofa ve švédských (a možná i severských) dějinách. A to bude taky dnešní zajímavost. Tento rok ztratilo Švédsko celou východní polovinu své země. Součástí Švédské říše byla od počátku formování státu a dodnes se prý jedná o švédské národní trauma. Území připadlo Rusku, a Švédsko tak bylo vystaveno přímé vojenské hrozbě. Dřív byl Stockholm uprostřed říše, a teď se najednou ocitl na východním okraji, zranitelný. A zůstalo to tak dodnes. Tušíte, o jaké zemi mluvím?

Ano správně, je to Finsko. Nezávislost na Rusku získalo 6.12.1917 a dnes jsou vztahy mezi oběma zeměmi velmi přátelské a spolupracují v mnoha oblastech. Skoro by se to dalo přirovnat k Československu, taky se občas nazývají bratrské země a první mezinárodní cesta švédských premiérů je vždy do Finska. Haha, chudáci Noři. Namítáte, že si přece nemůžou rozumět? Naopak! Všichni Fini totiž umí švédsky. Švédština je společeně s finštinou oficiálním jazykem a všichni Finové se na škole učí švédsky (i když to někteří hejtí). Ve Finsku je taky velká švédská menšina (Finlandssvenskarna), která žije primárně u pobřeží blízko Švédska. Všechny města mají švédské názvy, stejně jako nynější česká města mají své dřívější německé názvy. Sám je používám když se s někým bavím švédsky o Finsku - Åbo (Turku), Helsingfors (Helsinki), Tammerfors (Tampere), Vasa (Vaasa), nebo Björneborg (Pori). Tak snad si na tuhle malou historickou zajímavost vzpomenete, až se budete cestou na Jukolu zase divit, proč jsou všude ve Finsku švédský nápisy.

Švédsko po míru v Roskilde, 1658
Švédsko po míru v Roskilde, 1658

A jak se tady stravuju? Obědy a snídaně si řeším sám, večeře si vaříme společný. Je nás šest, takže každej vaří přibližně jednou za týden. To ušetří hodně času, námahy a přemýšlení. A není nic lepšího než když se člověk vrátí unavenej z tréninku a čeká ho uvařená večeře :) V pátek chodíme vždycky na pizzu do pizzérie Ken's (krásná tradice) a v úterý je Tisdagssopa (úterní polívka) na KG (klubka OK Linné) po společným tréninku. No a k tomu jednou týdně pracuju v GH a tam mám burger zdarma, což je fajn.

Jídlo je tu drahý. Když se člověk kouká v obchodě jen na čísla na cenovkách tak je to vlastně podobný jako v Česku. Jenže 1 SEK = 2,5 CZK. Přepočítávat to na český koruny je ale nesmysl, s tím jsem přestal po prvním týdnu - to by člověk byl v konstantní depresi.

Hledal jsem různý způsoby jak se dostat k jídlu alternativně, ale dumpsterdiving tady moc nefunguje. Takže jsem na doporučení Vojty skončil u Lidlpåsar - pytlíky s lehce starším (čti naprosto vklidu) pečivem, jsou v Lidlu za kasou a stojí 10 kronor. Naprosto top. V pátek tady taky funguje BruisedFoodClub. Je to takovej organizovanej dumpsterdiving, kdy obchody a restaurace předají nespotřebovaný jídlo téhle organizaci a studenti si pak k nim chodí pro chleby, bulky, okurky nebo saláty zadarmo. Zatím jsem tam teda byl jen jednou, ale doufám že to zvládnu ještě někdy :D

A tady pár základních švédských mňamin, na kterých si pochutnávám: Blåbärsoppa (borůvková polívka), Köttbullar (+ brunsås och lingonsylt), Bregott (švédský slaný máslo), Polarbröd, Havredryck, Kanelbullar, Knäckebröd, Kex-choklad, Marabu Daim chocklad, Leverpastej + smörgåsgurka, Risgröt, Double Nougat a v adventním období všudypřítomné Pepparkakor

Doufám, že se vám sbíhají sliny a závidíte. Já ale zas na druhou stranu nemám český cukroví na ujídání :(


Ještě svým čtenářům dlužím pár zásadních informací: Slunce zapadalo ve třičtvrtě na tři, byla brutální zima (sauna po tréninku v -20 je top) a pak se zas oteplilo (takže teď je tady zeleno). Depresi ze zimy a tmy jsem neměl, chce to každej den dělat alspoň jednu činnost venku za světla a pak je to fajn. Byl jsem nemocnej, ale už jsem zdravej. A teď už tam jen lupnu nějakou fotku a to pro tenhle rok stačí. 

Tak přeju God jul och gott nytt år, užijte si svátky a zase napočtenou v Novém roce!


Všude dobře, v lese nejlíp
Všechna práva 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky